Bushido Blade

Bushido Blade
  • Nazwa: Bushido Blade (ブシドーブレード Bushidō Burēdo)
  • Gatunek: Bijatyka
  • Platforma: PlayStation
  • Producent: Light Weight
  • Wydawca: Square, SCEA, SCEE
  • Rok wydania: 1997
  • Tryb gry: do 2 graczyr
  • Język: ENG

Ocena Gry

8.1

Od momentu powstania konsoli PlayStation powstało na nią wiele bijatyk w jednych walczyliśmy wręcz (Tekken), w innych wykorzystywaliśmy różne śmiercionośne narzędzia (Soul Blade). Swietnym przykładem tych drugich jest Busido Blade, jednak jest to bijatyka inna niż wszystkie jakie powstały wcześniej i później. Co ją tak wyróżnia? Realność. Otóż jeśli w innych grach tego typu mamy paski energii, zużycia broni itp., to można powiedzieć że te gry wybaczają wiele mówię tu o sytuacji w której jedna postać zadaje celny cios drugiej, normalnie łączy się to z utratą jakiejś części energii, w Busido Blade ten jeden celny cios zakończył by walkę, nawet zaraz po jej rozpoczęciu. Jak to możliwe, dzięki systemowi jaki zastosowali autorzy.


Kto włada ziemią, podbije niebo”, w Busido Blade nie ma żadnych pasków energii, jesteśmy tylko my, nasz przeciwnik i nasza broń, od naszej taktyki i umiejętności zależy czy zabijemy przeciwnika od razu celnym ciosem w głowę, zranimy go w nogę czy w rękę znacznie ograniczając możliwości ruchu lub ataku a następnie dobijemy okaleczonego przeciwnika z łatwością,. Może się również zdarzyć, ze okaleczony przeciwnik widząc że nie ma szans na wygraną złoży bron i poprosi nas o honorową śmierć. Tego nie było jeszcze w żadnej innej bijatyce.


Zarys fabularny jest całkiem ciekawy, akcja toczy się w szkole samurajów, gdzie wpaja się adeptom zasady walki oraz kodeks bushido, jednak szkoła to tylko przykrywka dla ośrodka treningowego dla zabójców, odkrywasz ten sekret i postanawiasz coś z tym zrobić, łatwo nie będzie bo na drodze staja twoi współuczniowie oraz sam mistrz szkoły. W walkach musisz kierować się Kodeksem Wojowników gdyż jego złamanie automatyczni kończy się twoją porażką.


Postacie są zróżnicowane od szybkich do silnych nie jest ich oszałamiająca ilość bo tylko sześć ale to w zupełności wystarczy łącząc je z dostępnymi broniami, tych z kolei jest 6 do wyboru każda postać może wybrać każdą broń. Starcia odbywają się na wielopoziomowych arenach, po których mamy pełną swobodę poruszania się (pełne 3D). Graficznie gra prezentowała się bardzo ładnie (‘97r.) dziś jest po prostu brzydka.


Bushido Blade Bushido Blade Bushido Blade

Tryby zawarte w grze to :story, vs, slash mode ( coś jak surviwal), POV mode w którym walczyło się w ujęciu fpp i trening. Niestety podstawowa zaleta gry jest w tym przypadku jej wadą, jeśli dobrze opanujemy zasady nią rządzące to gra nie stanowi dla nas wyzwania i staje się po prostu nudna, co znacznie skraca jej żywotność.


Busido Balde wyprodukowana została przez Light Weight a wydana w 1997 roku.


Autor: Raphael

02.04.2012. 13:31