Soul Blade

Soul Blade
  • Nazwa: Soul Blade / Soul Edge
  • Gatunek: Bijatyka
  • Platforma: Arcade, PlayStation
  • Producent: Project Soul
  • Wydawca: Namco
  • Rok wydania: 1996
  • Tryb gry: do 2 graczyr
  • Język: ENG

Ocena Gry

9.2

Transcending history and the world, a tale of souls and swords, eternally retold” zdanie to rozpoczyna jedno z najbardziej klimatycznych inter w całej historii gier. Gra o której tu mowa jest to oczywiście Soul Blade (Soul Edge) wydana przez Namco w 1996 roku.


Gra jest bijatyką 3D, walki odbywają się na ograniczonych arenach można przeciwnika „wyrzucić z ringu”, jeśli nam się to uda to wygrywany rundę. Sama kompozycja aren na których przyjdzie nam toczyć pojedynki to poezja (mamy rok 1996) min, płynąca tratwa, która przechyla się w stronę bardziej obciążoną, bambusowy lasek nawiedzany przez duchy, dojo, lochy, koloseum, czy doki.


W porównaniu do innych bijatyk w SB występuje tylko 10 postaci podstawowych i 4 ukryte, nie jest to oszałamiająca liczba, ale tutaj liczy się jakość a nie ilość. Każda z występujących postaci jest zupełnie inna i wymaga innego podejścia taktycznego np. szybka i zwinna Taki preferuje walkę w zwarciu, Hwang i Mitsurugi to średni dystans, wolny ale potężny Rock walczy w większym dystansie a Cervantes ma w swoim zasięgu praktycznie całą planszę. Każda z postaci walczy innym rodzajem broni białej i tak Seung Mna walczy naginatą, Li Long nunczkiem, Siegfried wielkim dwuręcznym mieczem, Sophitia jedynką i tarczą, Taki ninjato, Mitsurugi kataną, Hwang koreańskim mieczem, Voldo katarami, Rock toporem a Cervantes za pomocą dwóch mieczy. Każda z postaci ma też swój własny ending, niby rzecz oczywista, ale sposób wykonania jest nietuzinkowy, otóż zakończenia te są interaktywne, gracz ma wpływ na wersję zakończenia, poprzez wciśnięcie odpowiedniego przyciski w odpowiednim czasie.


Muzyka to absolutne mistrzostwo świata, rzadko kiedy spotyka się w bijatykach muzykę która zostaje w pamięci na lata. Jak słucham „Brave folk song” to aż mnie ciarki po plecach przechodzą. Twierdzę nawet że muzyka w SB jest najlepszą całej serii, może nie jest epicka jak w SC IV, ale dużo szybciej wpada w ucho i zostaje tam ma bardzo długo.

soul blade soul blade soul edge

System walki jaki został stworzony na potrzeby SB jest bardzo intuicyjny, mamy do dyspozycji cios pionowy, cios poziomy, kopnięcie i blok, łącząc ze sobą pojedyncze uderzenia tworzymy nowe ciosy i combosy, juggle startery itp, ruch po arenie odbywa się we wszystkich kierunkach dzięki możliwości siede stepów. Dla graczy defensywnych gra nie jest zbyt łaskawa gdyż zbyt częste blokowanie grozi zniszczeniem broni i w takim wypadku musimy dokończyć walkę walcząc wręcz co nie jest efektywne bo nasze ciosy zabierają wtedy mniej energii przeciwnikowi a jego ciosy przechodzą przez nasz blok. Stan naszej broni uwidoczniony jest przez mały pasek w kształcie miecza zaraz pod naszym paskiem energii. Pasek ten jest pomocny jeszcze przy wykonywaniu ciosów specjalnych Critical Edge których wykonanie uszczupla pasek broni o 1/3.


Gra poza standardowymi trybami jak Practice, Arcade i VS posiada jeszcze bardzo ciekawy tryb „Edge Master Mode” który można nazwać trybem przygodowym, wygląda on następująco: po wybraniu postaci zostaje nam przedstawiona jej historia w formie dziennika opisującego jej (postaci) wędrówkę w poszukiwaniu legendarnego miecza „Soul Edge’a”, następnie jesteśmy przenoszeni na arenę i walczymy z przeciwnikiem, jest to jednak walka na specjalnych zasadach, czyli zostaliśmy zmuszeni do wykonywania tylko określonego typu ataku np. pionowy, lub zostaliśmy zatruci i musimy pokonać przeciwnika zanim nasza energia spadnie do zera, lub po prostu nie zginąć przez określony czas. Tryb ten służy do odblokowania kolejnych broni dla postaci, każda broń ma określone statystyki i może powodować np.. szybsze zużycie broni przeciwnika przy bloku, większe obrażenia, czy zatrucie. Odblokowanych tu broni można używać w pozostałych trybach.


Na terenie USA, Europy i Australii gra została wydana pod nazwą Soul Blade a także poddana cenzurze. Pod nóż poszło nunczaku Li Longa które stało się kijem trójdzielnym, a do krawca po sukienkę poszła Sophitia, (że niby się nago w intrze kąpała ), na rynku azjatyckim gra znana jest pod tytułem Soul Edge i dostępna jest taka jaką ją Namco stworzyło. SB doczekało się kontynuacji w postaci serii Soul Calibur . Legenda trwa nadal...


Autor: Raphael

04.02.2012. 09:08