Final Fantasy VI

Final Fantasy 6 Front
  • Nazwa: Final Fantasy VI
  • Gatunek: jRPG
  • Platforma: SNES, GBA PSX,
  • Twórca:Square
  • Wydawca: Square
  • Rok wydania: 1994
  • Tryb gry: Single Player / Multi Player
  • Język: angielski

Ocena Gry

8.4

Seria final fantasy głęboko zakorzeniła się w ogólnie pojętej elektronicznej rozrywce, stając się wyznacznikiem nowych standardów oraz rozwiązań. Postaram się wam przybliżyć ostatnią część serii która rozgrywała się w środowisku 2D czyli Final Fantasy VI.


Fabuła FFVI jest ciekawa i wciągająca, na początku poznajemy dziewczyną o imieniu Terra która jest kontrolowana przez żołnierzy imperium Gesthal za pomocą przedmiotu „lave crown”, grupka ta jest w trakcie misji zabezpieczenia skamieniałego espera znajdującego się w jaskinia za miastem na zadu… w bardzo odległym krańcu imperium. Oczywiście coś idzie nie tak i żołnierze giną a Terra traci przytomność, zostaje jednak uratowana przez miejscowego rezydenta grupy ”Returners” – ruchu oporu walczącego przeciw imperium. Miasto w krótkim czasie zostaje otoczone przez wojska imperium i wszystkie drogi ucieczki zostają odcięte w ostatniej chwili zjawia się Locke, złodz…łowca przygód który jednocześnie jest łącznikiem ruchu oporu, po rozmowie z rezydentem decydują o zabraniu Terry (która odzyskała przytomność , ale niczego nie pamięta co jest efektem użycia na niej „lave crown” do siedziby głównej Returnersów. Tak rozpoczyna się jedna z lepiej napisanych fabuł w serii FF i jrpg w ogóle, oferuje ona niespodziewane zwroty akcji, epickie momenty które są doprawione humorem (czarnym i normalnym) tworząc niesamowitą mieszankę. W odróżnieniu od innych części fabuła FFVI jest liniowa tylko do pewnego momentu, później mamy całkowitą dowolność w wyborze ścieżki jaką podążymy


Final Fantasy 6 Final Fantasy 6 Final Fantasy 6

Sposób prowadzenia rozgrywki jest typowy dla serii FF i rozgrywa się na trzech ekranach: pola, menu i walki. Ekran pola to po prostu lokacje oraz mapa świata po których się poruszamy, rozmawiamy z npc i wykonujemy inne interakcje z otoczeniem. Walki z przeciwnikami mają charakter losowy i odbywają się na osobnym ekranie. Podróżując po lokacjach nie widzimy przeciwników co jakiś czas jednak ekran pola się „załamuje” i jesteśmy przenoszeni na ekran walki, starcia toczone są w czasie rzeczywistym , gracz ma kontrolę nad każdym członkiem drużyny poprzez system komend wybieranych odpowiedniego menu. Po wygranej walce jesteśmy powrotem przywracani na ekran pola. Będąc na ekranie pola każdym momencie możemy korzystać z ekranu menu możemy tu wyposażyć nasza drużynę w pancerze i broń, oraz relici, wyleczyć niekorzystne statusy, uzupełnić HP i MP (jeśli mamy czym) zmienić formację drużyny lub jej członków oraz zapisać stan gry.


Same postacie są na stałe przypisane do swoich klas i mogą korzystać tylko ze swoich klasowych zdolności. Postacie jakie spotykamy w trakcie naszej wędrówki są bardzo dobrze napisane, każdy ma swoje własne motywy jakimi się kieruje, czyni to ich wiarygodnymi w oczach gracza. Karzda z postaci korzysta z unikalnych zdolności i np Locke jest złodziejem i może kraść przedmioty przeciwnikom podczas walki, Sabin korzysta z technik walki wręcz (wprowadzany odpowiednią sekwencję na padzie), Gau uczy się ataków przeciwników i może je wykorzystywać później w walce a Celes ma możliwość absorbowania wszelkiej magii.


Muzyka jest świetna i stanowi doskonałe tło dla wydarzeń na ekranie, Grafika jest całkiem ładna jak na powstałą w prawie 18 lat temu


Autor: Raphael

13.09.2012. 09:59