Dark Colony

Dark Colony
  • Nazwa: Dark Colony
  • Gatunek: RTS
  • Platforma: PC, Mac
  • Twórca: GameTek
  • Wydawca: Strategic Simulations, Inc.
  • Rok wydania: 1997
  • Tryb gry: Single Player / Multi Player
  • Język: angielski

WYMAGANIA SYSTEMOWE

Procesor: Pentium 90 MHz
Pamięć: 16MB RAM
Grafika: SVGA 1MB System operacyjny: Windows, Mac OS

Ocena Gry

8.5

Dark Colony to gra strategiczna czasu rzeczywistego wyprodukowana przez studio GameTek i wydana w 1997 roku za sprawą Strategic Simulations, Inc.


Akcja gry toczy się w roku 2137 na Marsie, spowitym wojną pomiędzy Ludźmi a obcą rasą zwaną TAAR. Przez ostatnie 500 lat statek TAARów Nebres Warship-T przemierzał wszechświat w poszukiwaniu nowego domu. Niezamieszkały Mars był idealnym kandydatem do kolonizacji. Odkrycie przez ludzi uniwersalnego źródła energii Petra-7 znajdującego się na Marsie, dało szanse na rozwiązanie problemu populacji na Ziemi. Obcy postanowili wiec obserwować i czekać... Ponad 100 lat trwał projekt przemiany Czerwonej Planety w miejsce nadające się do życia. Pierwsze bazy wybudowane przez Ludzi na Marsie, zaczęły napotykać na dziwne problemy ze sprzętem i awarie testowanych technologii. Jak się okazało był to odpowiedni czas dla TAAR'ow by się wprowadzić.


W grze Dark Colony możemy wcielić się w dowódcę jednej z dwóch stron Ludzi lub TAAR'ów - rasę obcych znanych również pod nazwą Gray (Szaraki). Do dyspozycji mamy 10 jednostek takich jak piechota, artyleria, miny, jednostki szturmowe, wydobywcze, medyczne, zwiadowcze itd. Każda z jednostek ma swój odpowiednik występujący po stronie przeciwnika. Na powierzchni marsa możemy także odkryć pozostawione przez prastarą cywilizacją tajemnicze artefakty posiadające specjalne moce. Najstarsze z nich datowane są na rok 69,000,000 p.n.e. Dark Colony to również jedna z pierwszych gier w których zastosowano efekt dnia i nocy mający pewien wpływ na rozgrywkę. Przykładowo podczas nocy większy zasięg oraz większe obrażenia zadają TAAR, natomiast w czasie dnia przewagę mają Ludzie. Jedynym surowcem występującym w grze jest Petra-7, uniwersalne źródło energii występujące w kraterach na których stawiane są jednostki wydobywcze. Rozbudowa naszej bazy polega na dołączaniu kolejnych modułów, dzięki czemu otrzymujemy dostęp do budowy nowych typów jednostek. Oprócz produkcji nowych jednostek, możemy również ulepszać ich pancerz lub atak. Ciekawą role spełnia dowódca, który wpływa na morale swoich podwładnych.

Dark Colony Dark Colony Dark Colony

Grafika w Dark Colony prezentuje się bardzo dobrze w porównaniu do innych gier strategicznych wydanych w tym samym okresie. Możemy tutaj zaobserwować szczegółowo dopracowane jednostki oraz efekty cieni, świateł, wybuchów, tryskającej krwi itd. Mapy podzielone są na trzy typy - pustynie, dżungle oraz podziemia. Przerywniki filmowe wykorzystane w grze cechują się brutalnością i tworzą świetny klimat. Dark Colony to pozycja, którą spokojnie możemy umieścić wśród klasyków gier RTS takich jak Red Alert czy Total Annihilation.


W roku 1998 studio Sold-Out Software stworzyło dodatek zatytułowany Dark Colony: The Council Wars. Rozszerzenie to posiadała tylko kampanie single player a wydane zostało przez GameTek czyli studio odpowiedzialne za stworzenie podstawowej wersji gry.


Autor: Noktis

31.05.2012. 14:45