Tenchu : Stealth Assassins

Tenchu
  • Nazwa: Tenchu: Stealth Assassins
  • Gatunek: TPP / Skradanka
  • Platforma: PlayStation
  • Producebt: Acquire
  • Wydawca: Activision / Sony Music Entertainment inc.
  • Rok wydania: 1998
  • Tryb gry: Single Player
  • Język: angielski

Ocena Gry

8.0

Wojownik Cienia, Cichy Zabójca, Ninja, powstało wiele gier, które pozwalały wcielić się graczowi w postać tego legendarnego wojownika Shinobi (seria Segi, z 1987r ), Ninja Gaiden ( Tecmo 1988), Ninja (Edios 1998) i wiele innych, jednak żadna z tych pozycji nie oddawała istoty bycia „komandosem feudalnej Japonii”, czyli bycia niewidocznym dla przeciwnika, dokładnym planowaniu i cichej eliminacji wrogów. Wszystko zmieniło się w 1998 ( luty Japonia, sierpień USA, listopad Europa) roku za sprawą gry Tenchu - Stealth Assasins wydaną przez Sony Music Enterteiment na konsolę PlayStation.


Założenia gry były proste – likwidacja przeciwników przy jednoczesnym pozostaniu nie wykrytym - jednak od założeń do realizacji daleka droga, trzeba było dokładnie zaplanować każde posunięcie, obserwować zachowania przeciwników i czekać na odpowiedni moment aby zajść niczego nie spodziewającego się przeciwnika od tyłu i zakończyć jego żywot jednym sprawnym cięciem miecza (towarzyszy temu przyjemna animacja). Jeśli coś się po drodze nie uda i przeciwnicy nas dostrzegą to wezwą posiłki i będąc w grupie nas zaatakują, lepiej rzucić im wtedy bombkę dymną i wycofać się w bezpieczne miejsce niż w dawać się w walkę z liczebniejszym przeciwnikiem. Taktyczne podejście wymusza na graczu też ograniczona pojemność kieszeni naszego protagonisty, dlatego przed rozpoczęciem misji należy się dobrze zastanowić co się nam przyda a co nie.


Fabularnie gra przedstawia się spójnie, fabuła tworzy dobre tło dla akcji. Mamy możliwość wcielenia się w dwójkę ostatnich wojowników klanu Azuma Ninja, Rikkimaru i Ayame. Nasi ninja służą lordowi Ghodzie którego córka została porwana przez sługusów lorda Meioh którą to musimy uratować i przy okazji zniweczyć niecne plany Meioh .


Przed przystąpieniem do misji trzeba się będzie zaopatrzyć w przydane przedmioty takie jak : zatrute ciastko, bomby dymne, granaty, może do rzucania ( shiriukany w jap wer), miny, apteczki i inne. Po zakończeniu danej misji gra ocenia nasze poczynania i przyznaję odpowiednią rangę od Thug (najniższa) do Grand Master (najwyższa) im z lepszą rangą ukończymy misję tym więcej przedmiotów nam przybędzie w naszej kryjówce, dodatkowo przy zdobyciu rangi „Grand Master” dostaniemy przedmiot specjalny (np. zbroja) różny dla każdej misji.


Wizualnie gra przedstawia się dość średnio, od strony muzycznej jest bardzo dobrze, muzyka jest dobrym tłem dla naszych poczynań i nie nudzi się Podsumowując Tenchu to pierwszy tak dobrze zrobiona gra traktująca o Wojownikach Cienia, bez wahania można ją nazwać Symulatorem Ninja.


Autor: Raphael

01.01.2012. 18:42